e-Recepta logo

Czy wiesz ile
możesz zyskać dzięki
e-Recepcie?

Sprawdź

e-Recepta

Czym jest e-recepta?

e-Recepta jest elektronicznym dokumentem stosowanym zamiast tradycyjnej recepty w postaci papierowej. Do niedawna, pacjent otrzymywał u lekarza receptę papierową, z którą udawał się do apteki w celu otrzymania niezbędnych do leczenia produktów leczniczych. Osobista wizyta u lekarza była koniecznością, między innymi z uwagi na konieczność uzyskania dokumentu papierowego. Dotyczyło to również osób cierpiących na choroby przewlekłe i regularnie od wielu lat zażywających w związku z tym te same leki. Dzisiaj to już przeszłość.

Dzięki możliwości zastosowania e-Recepty, pacjent w celu kontynuacji leczenia i wypisania recepty może otrzymać e-Receptę bez wychodzenia z domu i konieczności umawiania się na wizytę u lekarza. Następnie wystarczy udać się bezpośrednio do apteki celem wykupienia leków. e-Recepta zostanie dostarczona bezpośrednio pocztą elektroniczną na adres e-mail pacjenta, SMS na telefon pacjenta lub wprost do aplikacji mobilnej VisiMed w telefonie pacjenta.

Dowiedz się więcej jakie korzyści daje e-Recepta pacjentom, lekarzom i farmaceutom oraz jakie rozwiązania mogą wspierać obsługę e-Recepty na co dzień.

Krok 1

Idziesz do lekarza na wizytę

Krok 2

Lekarz wystawia e-Receptę

Krok 3

Otrzymujesz wydruk informacyjny lub e-Receptę drogą elektroniczną jako e-mail albo SMS z 4-cyfrowym kodem

Krok 4

Udajesz się do apteki by zrealizować e-Receptę

Krok 5

Farmaceuta skanuje kod z wydruku informacyjnego lub z Twojego telefonu

Krok 6

Otrzymujesz leki

Korzyści dla pacjenta

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Oszczędności

Oszczędności

Wygoda

Wygoda

Więcej

I wiele więcej

Korzyści dla lekarzy i podmiotów leczniczych

Oszczędności

Oszczędności

Automatyzacja

Automatyzacja

Mobilna wizyta

Mobilna wizyta

Telewizyta

Telewizyta

Korzyści dla farmaceutów i aptek

Oszczędność czasu

Oszczędność czasu

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Rejestracja on-line

Rejestracja on-line przy użyciu strony www

Serwis LekarzeBezKolejki.pl pozwala zarezerwować wizytę lekarską za pomocą kilku kliknięć! W wyjątkowo przyjazny sposób pozwala wyszukać lekarza w okolicy oraz znaleźć najszybszy termin wizyty, zarówno komercyjnej jak i finansowanej przez NFZ. Pacjent ma możliwość rezerwacji wizyty u wybranego specjalisty spośród kilku milionów wolnych terminów dostępnych w serwisie. Może wybrać najszybszy termin, czy też wyszukać inny, w dogodnym dla siebie czasie. Ponadto w serwisie dostępne są dane kontaktowe i godziny pracy wielu przychodni medycznych na terenie całego kraju. Łatwo można sprawdzić, którzy lekarze specjaliści przyjmują w placówkach medycznych w najbliższej okolicy.

Lekarze Bez Kolejki

Rejestracja on-line przy użyciu aplikacji mobilnej VisiMed

Aplikacja VisiMed pozwala umówić się na wizytę lekarską w 3 prostych krokach nie wychodząc z domu!

 • Wyszukaj lekarza w Twojej okolicy.
 • Wybierz dogodny dla siebie termin wizyty.
 • Podaj swoje objawy i umów wizytę.

Rejestracja przy użyciu aplikacji VisiMed pozwala znacząco ograniczyć ilość rezerwacji telefonicznych i osobistych w placówkach medycznych.

Wizyta Lekarska

Wizyta Lekarska

Wizyta lekarska i EDM

Wizyta lekarska pozwala na gromadzenie informacji o stanie zdrowia pacjenta, umożliwia tworzenie i przechowywanie całej dokumentacji medycznej związanej z procesami leczenia pacjentów. Pełna obsługa wizyty lekarskiej wraz z opracowaniem elektronicznej dokumentacji medycznej zbudowana w oparciu o czytelny i prosty interfejs nigdy nie była ta prosta dzięki:

 • zastosowaniu formularzy, które usprawniają i automatyzują proces przeprowadzenia wywiadów z pacjentami
 • ordynacji leków w formie e-Recepty wraz z ich dawkowaniem
 • możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich e-ZLA
 • wygenerowanej i zawsze dostępnej elektronicznej historii zdrowia i choroby pacjenta

Wizyta mobilna

Wizyta mobilna to nowoczesne rozwiązania wspierające codzienną pracę lekarzy pielęgniarek oraz położnych. Dzięki niej w prosty i wygodnych sposób przeprowadzisz wizytę bezpośrednio przy pacjencie. Aplikacja umożliwia opracowanie elektronicznej dokumentacji medycznej podczas wizyty domowej lub każdej innej, która odbywa się poza placówką medyczną. Wizyta mobilna dostępna jest z systemem KS-SOMED, KS-PPS oraz systemem chmurowym SERUM rozszerzając ich dotychczasową funkcjonalność. W przypadku szpitala dostępny jest obchód lekarski, obchód pielęgniarski oraz karta anestezjologiczna. Czym wyróżniają się aplikacje mobilne:

 • Intuicyjną i pełną obsługą wizyty wraz z opracowaniem Elektronicznej Dokumentacji Medycznej z poziomu smartfona, tableta spełniającej również wymogi RODO
 • Nowoczesne technologie maksymalnie usprawniają proces przeprowadzenia min. wizyty patronażowej, badania przesiewowego u dziecka czy wywiadu aktualnego z pacjentem
 • Możliwością automatycznego kontaktu z pacjentem z poziomu aplikacji
 • Dzięki wbudowanej nawigacji szybko dotrzesz na umówioną wizytę
 • Praca zarówno w trybie online jak i offline
 • Możliwością wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego e-ZLA
 • Ordynacją leków w formie e-Recepty podczas wizyty domowej
 • Integracją z rejestracją Internetową
 • Możliwość używania jednej aplikacji do pracy w wielu placówkach, przy zachowaniu pełnej poufności informacji

Lekarz

Recepta elektroniczna dla lekarzy/przychodni

E-recepta umożliwia uprawnionemu pracownikowi medycznemu wystawienie recepty w formie elektronicznej i cyfrowego podpisania oraz przekazanie Pacjentowi danych niezbędnych do jej realizacji. Elektroniczny zapis informacji na temat leku przepisanego przypomina obsługę recept tradycyjnych, jednak niesie za sobą szereg korzyści dla lekarza, takich jak:

 • Oszczędność czasu, który lekarz może poświęcić pacjentowi
 • Zmniejszenie kosztów związanych z wydrukiem papierowym
 • Oprawa czytelności oraz wiarygodności recepty
 • Uproszczenie procesu wystawiania recepty, który zwykle ogranicza się do dwóch kroków: wyboru leku z bazy BLOZ i określenia jego dawkowania

Wyszukiwanie i rezerwacja leków

Rezerwuj on-line leki w aptece!

Serwis KtoMaLek.pl pozwala łatwo sprawdzić, w której najbliższej aptece dostępne są poszukiwane leki. Pacjent może je wygodnie zarezerwować on-line, a odbiór i płatność następują w aptece. Serwis zapewnia pacjentom możliwość sprawdzenia dostępności leków z dowolnego miejsca i w dowolnej chwili, przez 24 godziny na dobę. Aktualnie z KtoMaLek.pl współpracuje już ponad 7 000 aptek w Polsce. W serwisie dostępne są ponadto dane adresowe oraz godziny otwarcia aptek z całego kraju. Szybko można dowiedzieć się, czy apteka, która posiada potrzebny lek, jest aktualnie otwarta.

KtoMaLek

Rezerwuj on-line leki w aplikacji mobilnej KtoMaLek!

Aplikacja mobilna KtoMaLek pozwala w prosty sposób zrealizować e-receptę i zamówić leki w aptece nie wychodząc z domu!

 • Wybierz leki lub podaj dane z e-Recepty
 • Znajdź apteki, które są najbliżej
 • Wybierz aptekę
 • Zarezerwuj leki
 • Przyjdź do apteki i szybko kup leki

Aplikacja KtoMaLek poinformuje Cię kiedy możesz odebrać leki.

KtoMaLek aplikacja mobilna

Zamawianie recepty on-line

Lekarze Bez Kolejki

Zamawianie e-Recepty przy użyciu strony www

Zamów receptę bez wychodzenia z domu!

Zamawianie e-Recept on-line to wygodne rozwiązanie dla pacjenta, któremu kończą się przepisane leki, szczególnie pomocne dla osób przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. By zamówić kolejną e-Receptę albo tradycyjną receptę u swojego lekarza, pacjent nie musi już wychodzić z domu, ani czekać w kolejce w przychodni. Korzystając z serwisu LekarzeBezKolejki.pl, może szybko wysłać zamówienie na receptę na kontynuację leczenia. Jak tylko recepta zostanie wystawiona, pacjent otrzyma z przychodni powiadomienie mailowe, z danymi e-Recepty albo z zaproszeniem po odbiór recepty tradycyjnej. W przypadku e-Recepty pacjent może sprawnie przekazać ją do wybranej apteki, a wszystko bez wychodzenia z domu!

Zamawianie e-Recepty przy użyciu aplikacji mobilnej VisiMed

Aplikacja VisiMed pozwala pacjentowi w łatwy sposób zamówić e-Receptę albo tradycyjną receptę na kontynuację leczenia, co pozwala znacząco ograniczyć liczbę wizyt pacjentów w placówkach medycznych.

Zamów e-Receptę / receptę w 3 prostych krokach:

 • Wyszukaj leki, których stale używasz
 • Wybierz lekarza
 • Zamów e-Receptę

Poinformujemy Cię gdy e-Recepta będzie dostępna albo kiedy będzie można odebrać receptę tradycyjną w przychodni. Informację o recepcie będziesz miał zawsze pod ręką w aplikakcji VisiMed. W przypadku e-Recepty wystarczy udać się do apteki i wykupić leki!

Realizacja e-Recepty

Pacjent

e-Recepta w „rękach” Pacjenta

Jako Pacjent możesz zakupić lek przepisany na e-Recepcie w każdej aptece w kraju, która jest przygotowana do realizacji e-Recept. Aby to zrobić wystarczy, że posiadasz odpowiedni „klucz dostępowy”, który otrzymałeś od lekarza w trakcie wizyty. Może on być w formie wydruku albo kodu PIN.W aptece przekażesz klucz Farmaceucie. Tym „kluczem” może być albo Twój PESEL wraz z kodem PIN otrzymanym SMS-em lub e-mailem w trakcie wizyty u Lekarza, albo unikalny kod kreskowy pakietu recept, który Lekarz wydrukuje dla Ciebie na papierze w trakcie wizyty. Najwygodniejszą jednak dla Ciebie formą będzie posiadanie tego „klucza” w aplikacji mobilnej VisiMed, z wykorzystaniem której będzie mógł także podejrzeć leki zaordynowane przez Lekarza, zarezerwować je w swojej ulubionej aptece, a także zamówić u Lekarza kolejną receptę, czy też umówić się na kolejną wizytę lekarską.

e-Recepta oczami Farmaceuty

Jako Farmaceuta, po otrzymaniu „klucza dostępowego” od Pacjenta, będziesz mógł uzyskać dostęp do wszystkich e-Recept wystawionych dla Pacjenta w trakcie konkretnej wizyty lekarskiej, ale tylko takich, których Pacjent wcześniej nie zrealizował, a Lekarz z jakiś przyczyn nie anulował. Abyś mógł przeglądać w sposób prosty i przejrzysty e-Recepty w Twoim systemie aptecznym KS-AOW skorzystaj ze specjalnego modułu „e-Recepta P1”. Dzięki temu modułowi będziesz miał zapewnioną nie tylko komunikację z systemem centralnym, gdzie zgromadzone są wszystkie e-Recepty z całego kraju, ale także otrzymasz systemowe wsparcie w identyfikacji leków przepisanych na e-Recepcie, intuicyjną możliwość przeglądania i realizacji e-Recept, automatyczne powiązanie informacji z e-Recepty z Twoją kartoteką towarową czy też kartoteką pacjenta. Dzięki elektronicznej postaci recepty ilość czynności, którą będziesz wykonywał w trakcie realizacji e-Recepty, została sprowadzona do minimum.

Jeżeli e-Recepta została wystawiona przez lekarza korzystającego z systemu podłączonego do OSOZ i korzystającego, podobnie jak farmaceuci, z tej samej bazy leków KS-BLOZ, to realizacja e-Recept w systemie aptecznym będzie jeszcze szybsza i łatwiejsza, a Farmaceuta i Pacjent będą mieć dostęp do dodatkowej wiedzy zawartej w bazie KS-BLOZ.

Dodatkowo możesz skorzystać z modułu KS-BLOZ – „BLOZ e-Recepta P1”, dzięki któremu uzyskasz automatyczną weryfikację pod kątem wskazań refundacyjnych w odniesieniu do wieku i płci Pacjenta, automatyczną weryfikację recept wystawianych przez pielęgniarki lub położne, czy też sugestie sprzedaży zamienników w przypadku braku leku przepisanego na e-Recepcie, tak aby móc zrealizować całą e-Receptę w trakcie jednej wizyty Pacjenta w aptece.

Farmaceuta
Farmaceuta

Realizacja e-Recepty w aptece

Ostatnim krokiem związanym z realizacją e-Recepty w aptece, który jako Farmaceuta musisz wykonać, jest utworzenie Dokumentu Realizacji Recepty (DRR) i wysłanie go do systemu centralnego. Dzięki wykorzystaniu w systemie KS-AOW modułu „e-Recepta P1”będziesz mógł ten krok maksymalnie uprościć. System przygotuje dla Ciebie dokument DRR, który wystarczy, że zweryfikujesz, podpiszesz specjalnym podpisem elektronicznym, a następnie System wyśle go do systemu centralnego i powiadomi Cię o skuteczności wysłania. W podobny sposób będziesz realizować receptę papierową, do której także musi powstać dokument DRR. Moduł „e-Recepta P1” ułatwi Ci pracę także w tym aspekcie. Z uwagi na to, że dokument DRR jest dokumentem elektronicznym, to musisz uwiarygodnić jego wystawienie poprzez złożenie podpisu elektronicznego, który jest odpowiednikiem podpisu odręcznego na dokumencie papierowym. Abyś mógł podpisywać dokumenty DRR wymagane jest wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego certyfikatu dla apteki z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. System KS-AOW w związku z tym wymogiem został również wyposażony w nowy moduł „Podpisywanie podpisem elektronicznym”, który redukuje praktycznie do zera czynności, które powinieneś w takiej sytuacji wykonać jako Farmaceuta.

Efekt realizacji e-Recepty

Jako Pacjent, w następstwie zrealizowania e-Recepty przez Farmaceutę w aptece, będziesz mógł odebrać lek, który przepisał Ci Lekarz. Posiadając aplikację mobilną VisiMed będziesz praktycznie od razu mógł zobaczyć efekt wejścia w życie e-Recepty. W jednym miejscu będziesz miał zgromadzoną informację o Twoich wizytach lekarskich, przepisanych przez lekarza lekach i ich zakupach w aptekach. Twoje zdrowie staje się coraz bardziej wspomagane przez systemy informatyczne, które ułatwiają Ci dbanie o siebie. Z wykorzystaniem VISIMED, bez wychodzenia z domu, umówisz się na wizytę lekarską, zamówisz kolejną e-Receptę czy też wskażesz aptekę, w której zarezerwujesz leki przepisane na e-Recepcie i dowiesz czy lek, który przyjmujesz nie został przypadkiem wycofany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

VisiMed